آقای علیرضا خامه زر: مدیر توسعه صادرات اتاق بازرگانی بیرجند،مدرس دوره اولین رویداد مهارت افزایی صادرات به افغانستان

  • by

💫سطح شرکت‌کنندگان در دومین دوره مهارت افزایی صادرات به افغانستان (ایدکا) را چطور ارزیابی می‌کنید؟

در رویداد ایدکا شرکت‌کنندگان هم دارای انگیزه‌ هستند و هم سوالات بسیار دقیق و فنی می‌پرسند.بنده راجع به اینکه از قبل چه معلوماتی در اختیارشان قرار گرفته است، اطلاعی ندارم ولی این افراد آمادگی ذهنی نسبتا خوبی داشتند. با توجه به سوالاتی که پرسیدند متوجه شدم که سطح این افراد از یک فرد مبتدی که به تازگی می‌خواهد شروع کند بالاتر است و این نشان دهنده ی اینست که ایدکا در دوره قبل زحمات فراوان کشیده است.

💫شما در این کارگاهی که در رویداد ایدکا داشتید، چه مطالبی را با شرکت‌کنندگان به بحث گذاشتید؟

مطالبی از قبیل بحث حمل و نقل،رقبای تجاری،تهدیدات و فرصت های بازار افغانستان،بررسی وضعیت صادرات به افغانستان،بررسی و تحلیل کالاهای صادراتی به افغانستان

💫شما فکر می‌کنید شرکت‌کنندگان در دوره مهارت‌افزایی صادرات به افغانستان (ایدکا) تا چه اندازه می‌توانند در بازار افغانستان موفق باشند با توجه به اینکه ترکیه، ژاپن، پاکستان و دیگر کشورها هم در بازار افغانستان سرمایه‌گذاری می‌کنند؟

نه تنها دوستان شرکت کننده در ایدکا بلکه تمام بخش خصوصی ما، اگر دولت برنامه ای در این زمینه نداشته باشد، کاری از طریق بخش خصوصی پیش نمی‌رود.اگر دولت همکاری لازم را انجام دهد بخش خصوصی هم موفق می‌شود و گرنه از بخش خصوصی به تنهایی کاری ساخته نیست،چون دولت باید تسهیل‌گر امور باشد.اگر دولت همکاری کند و عزم ملی شکل بگیرد،این دوستان می‌توانند خوب کار کنند در غیراینصورت حتی کسانی که از گذشته در حوزه افغانستان فعال بودند نیز دست از کارکشیده و میکشند.

💫کسانی که سال‌ها به افغانستان صادرات انجام می‌داند چرا دست از کار کشیدند؟

به دلیل وجود یک سری مشکلات در قوانین داخلی کشور ما،از جمله بحث تعهدات ارزی و نبود ارتباط بانکی و…

💫توصیه شما ،به عنوان فردی که بیش از دو دهه به افغانستان صادرات انجام داده‌اید، به کسانی که می‌خواهند به افغانستان صادرات کنند، چیست؟

توصیه ما به تجار این است که از حرکات جزیره‌ای جلوگیری کنند،و به صورت اتحادیه‌ای وارد افغانستان بشوند. مثلا اگر شرکتی در حال صادرات است دیگر واحدهای کوچک‌تر ما نباید بازار آن را خراب کنند و وارد رقابت منفی با یکدیگر شوند.

💫اعتماد افغانستانی‌ها را به اجناس ایرانی چطور ارزیابی می‌کنید؟

سال‌ها قبل افغانستانی‌ها خیلی حق انتخاب نداشتند ولی الان چون دسترسی‌ها در بازار جهانی به هم نزدیک شده است، آن‌ها هم حق انتخاب پیدا کرده‌اند.ولی لازم به ذکر است که آنها اولویت را به اجناس ایرانی می دهند.

🔸خلاصه ای از مصاحبه اقای خامه زر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *