نخستین رویداد مهارت‌افزایی صادرات مهاجران مقیم ایران به افغانستان برگزار شد

  • by

مراسم اختتامیه اولین رویداد مهارت‌افزایی صادرات به افغانستان از سوی مرکز ایدکا روز گذشته(چهارشنبه)، در دانشگاه صنعتی امیر کبیر تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، مراسم اختتامیه اولین رویداد مهارت‌افزایی صادرات به افغانستان از سوی مرکز ایدکا روز گذشته(چهارشنبه)، در دانشگاه صنعتی امیر کبیر تهران برگزار شد.

کارآفرینی مهاجران افغانستان دغدغه اصلی ایدکا

در ابتدای مراسم «حسین شیرازی» مدیر اجرایی همایش مهارت افزایی صادرات به افغانستان در مورد چگونگی شکل‌گیری رویداد ایدکا گفت: ایدکا بحث کارآفرینی با اولویت مهاجران افغانستان در ایران است. 

وی اضافه کرد: در طول چهل سال گذشته با قشری از مهاجران مواجه هستیم که تحصیلکرده بود، اما با مشکلات زیادی برای یافتن شغل مناسب در ایران مواجه هستند. 

 دبیر اجرایی همایش مهارت افزایی صادرات به افغانستان با اشاره به اینکه دغدغه ایدکا کارآفرینی جوانان مهاجر است، تصریح کرد: دغدغه اصلی ایدکا کارآفرینی برای جوانان تحصیل کرده اتباع افغانستان است که از ظرفیت خود این افراد برای صادرات به افغانستان استفاده شود. 

وی خاطرنشان کرد: بنابراین با این هدف این برنامه فعالیت خود را با فراخوان و جذب 50 نفر اتباع افغانستان و دوستان ایرانی شروع و طی آموزش های مختلف در نهایت 3 نفر انتخاب و با یک بازاریاب حرفه ای به افغانستان اعزام خواهند شد تا به طور کامل و عملی فرآیند صادرات به افغانستان به این افراد آموزش داده شود. 

واردات از افغانستان به ایران مغفول مانده است

«عبدالقیوم سلیمانی» معاون سفیر افغانستان در ایران دومین سخنران این همایش گفت: با توجه به ظرفیت‌های مشترک در دو کشور می‌توان از این طرفیت‌ها برای توسعه صادرات استفاده کرد.

وی با بیان اینکه ایران و افغانستان دو کشور همسایه و مسلمان هستند افزود: در حال حاضر حجم صادرات ایران ۳ برابر است و این نشان از تقاضای کشور همسایه برای صادرات ایران در افغانستان وجود دارد.

سلیمانی تاکید کرد: بحث صادرات به افغانستان مهم است اما آنچه در ایران بسیار مغفول مانده واردات از افغانستان به ایران است.

این دیپلمات افغان ادامه داد: حجم صادرات ایران به افغانستان تنها ۲۰ میلیون دلار بوده این در حالی است که حجم صادرات افغانستان به هند و چین یک میلیارد در سال است.

وی با تاکید بر اینکه اکثر کالاها از بندر چابهار به کشورهای دیگر صادرات می‌شود، گفت: باید زمینه صادرات ایران به افغانستان فراهم شود.

سلیمانی با بیان اینکه افغانستان امروز با دوران طالبان فرق دارد، تصریح کرد: در افغانستان در بسیاری از زمینه‌ها پیشرفت کرده و کالای با کیفیت برای صادرات وجود دارد.

وی گفت: به‌عنوان مثال چین جلغوزه افغانستان را پیش خرید کرده و این نشان از کیفیت این محصول دارد و باید از طرفیت افغانستان برای صادرات به ایران اضافه شود.

بورکراسی در ایران بزرگترین مشکلات صادرات به افغانستان

«محمدرضا اسماعیلی» رئیس انجمن دوستی ایران و افغانستان در مورد ظرفیت صادرات ایران به افغانستان گفت: ظرفیت ایران برای ارائه خدمات برای کشورهای همسایه بخصوص ایران بسیاری چشم‌گیر است و تلاش‌های بسیاری شده تا این ظرفیت ایران برای رشد اقتصادی منطقه مغفول بماند، ولی همه این تلاش‌ها ناکام مانده است. 

وی اضافه کرد: در گذشته نگاه این بود که کارگران افغان که در ایران کار می‌کنند، ارز زیادی را از کشور خارج کرده، اما اگر دقت بیشتری در این زمینه صورت گیرد، مشاهده می‌شود که حاصل کار این کارگران زحمت‌کش محصولات و خدماتی است که به افغانستان صادر و ارزآوری بسیاری زیادی برای ایران دارد. 

رئیس انجمن دوستی ایران و افغانستان ادامه داد: استان‌های مرزی ایران به افغانستان صادر خوبی دارند و طی سال‌های اخیر در طرف افغانستان کارهای خوبی برای تسهیل صادرات انجام شده است. 

وی با اشاره به مشکل صادرات ایران به افغانستان خاطر نشان کرد: یک برنامه نظام مند در حوزه صادرات به کشور همسایه نداریم و این موضوعی که مشکلات بسیاری را به وجود آورده است. 

اسماعیلی به خلاءهای موجود در نظام بورکراسی ایران اشاره کرد و گفت: یکسری خلاءهای در حوزه صادرات وجود دارد که بازرگانان را با مشکل مواجه کرده و نیاز است تا این مشکل به دست دولت حل گردد. 

وی در خاتمه بیان داشت: مشکل اصلی صادرات به افغانستان نظام بورکراسی در ایران است و باید این موضوع نظم داده شود که اگر این مشکل رفع گردد به طور حتم شاهد افزایش صادرات خواهیم بود.

باید به سمت بازارهای جدید در افغانستان حرکت کنیم

«سادات» معاون ستاد فناوری‌های نرم و هویت‌ساز ریاست جمهوری نیز در این همایش گفت: مبادلات ایران و افغانستان بیشتر براساس بازار سنتی بوده و این رویداد تلاش دارد تا بازارهای جدید براساس فناوری‌های نو شکل بگیرد. 

وی با اشاره به این مشترکات زیادی میان و افغانستان وجود دارد، اضافه کرد: از این اشتراکات باید برای توسعه ارتباطات میان دو کشور استفاده شود. 

سادات ادامه داد: از سوی دیگر حضور نخبگان و تحصیلگردان افغان در ایران ظرفیت خوبی را برای گسترش ارتباطات میان دو کشور به وجود آورده است که به ما این امکان را می دهد که در توسعه بازارهای جدید با کشور همسایه تعامل بیشتری داشته باشیم. 

دبیر ستاد فناوری‌های نرم و هویت‌ساز ریاست جمهوری با توجه به گسترش شرکت های استارتاپ در ایران گفت: در حال حاضر 4500 شرکت استارتاپ و خلاق داریم که ظرفیت بسیاری عظمیمی را ایجاد کرده می توان برای مبادله میان دو کشور از آن بهره برد. 

منبع خبر:

برای مشاهده منبع خبر به اینجا مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *