🎤مصاحبه با شرکت‌کنندگان دوره مهارت افزایی صادرات به افغانستان(ایدکا)

  • by

👨🏻‍💼سید هاشم هاشمی‌نیا

♦خودتان را معرفی کنید؟
من سید هاشم هاشمی‌نیا هستم. لیسانس هوافضا از دانشگاه امیرکبیر دارم و در حال حاضر در دانشگاه تهران ارشد کارآفرینی می‌خوانم.

♦در مرحله دوم رویداد ایدکا چه سرفصل‌هایی خواندید و آیا برایت مفید بود؟
دوره دوم واقعا از دوره اول خیلی بهتر بود و فکر می‌کنم هدف بیش‌تر بچه‌هایی که دوره اول آمده بودند هم مطالبی بود که در دوره دوم برگزار شد. مثلا من خودم کالایی را دارم و دوست داشتم در این زمینه فعالیت کنم منتها با مراحل قراردادهای گمرکی و قراردادهای مالی که بتوانم پول جا به جا کنم و کلا قراردادهایی که بتوانم در بازار فعالیت کنم اصلا آشنایی نداشتم. دوره دوم به من فهماند که چطور می‌توانم پول جا به جا کنم، قراردادهای گمرک چیست و… .
در روز اول که آقای خامه رز مدرس بودند ایشان کاملا عملی کلاس را پیش بردند و چون خودشان در بازار حضور داشتند مطالب بسیار مفید و عالی بود.

♦کالایی که خودت می‌خواهی صادر کنی چیست؟
ماده اولیه مواد شوینده است. من تا به حال فقط تئوری کار کردم و اگر کاری هم انجام دادم در بازار ایران بوده و خارج از ایران فعالیتی نداشتم.

♦روز دوم مرحله دوم چطور بود؟
روز دوم بیش‌تر مطالب تئوری‌ بود و شامل مطالبی نظیر تجارت و قوانین تجاری بود که البته بچه ها تا حدودی در این زمینه اطلاعاتی داشتند. اگر روز دوم هم عملی بود شاید بیش‌تر به کار تجارت می‌آمد. در ادامه هم مطالبی ارائه شد برای تاسیس شرکت که برد بلند مدت داشت و ممکن است در کوتاه مدت به کار ما نیاید.

♦تولیدکننده‌هایی که این دو روز حضور پیدا کردند، چطور بودند؟
حضور تولیدکنندگان برای بچه‌ها خیلی مفید بود و در شاخه‌هایی بودند که مرتبط بود و برای افغانستان به کار می‌آید منتها با کالایی که من مدنظرم بود ارتباط نداشت اما باز هم از تجربیات‌شان نهایت استفاده را کردیم.

♦آیا برای کاری که در آینده می‌خواهی انجام بدهی از رویداد ایدکا ایده دیگری گرفتی؟
این تجربیات برای من جالب بود و شاید تا حدودی بشود گفت از آن‌ها ایده های بسیاری گرفتم.بطور مثال چگونگی درک کار موردعلاقه و تغییر روش را بخوبی آموختم.

در آخر تشکر می‌کنم. دوره خیلی خوبی بود، مخصوصا مرحله دوم.
انشاالله که مرحله بعد هم ببینمتان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *