🎤مصاحبه با شرکت کنندگان دوره مهارت افزایی صادرات به افغانستان(ایدکا)

  • by

خانم فاطمه قنبری

♦خودتان را معرفی می‌کنید؟
اینجانب فاطمه قنبری، در حال حاضر دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه تربیت مدرس هستم و قبلا مدیریت بازرگانی در دانشگاه پیام‌نور خوانده ام و علاقه‌مند به ورود به بازار افغانستان هستم.

♦در مورد مرحله دوم رویداد ایدکا توضیح بدهید که از دیروز تا الان چه اتفاقی افتاد؟
مباحث در این دوره کاربردی تر شده بود.هریک از ما شرکت کنندگان تقریبا قبلا این مباحث را به صورت تئوری آموزش دیده بودیم اما تا به حال امکان ارتباط گرفتن با تاجران افغانستانی را نداشته‌ایم. همچین این دوره‌ برای کسی که فعالیت شغلی خود را آغاز کرده خیلی خوب است چون هم به صورت آکادمیک و هم به صورت تجربی آموزش هایی داده می‌شود. من از دوره تکمیلی خیلی راضی بودم و انشاالله که این دوره ها ادامه دار باشند، چون افراد زیادی هستند که دوست دارند با بازار افغانستان آشنا شوند اما در ذهن‌شان پیچیدگی هایی دارند و احساس می‌کنند که ممکن نیست اما با دیدن افرادی که این کار را انجام داده اند دیگر این بست بست باز می‌شود.این دوره برای شخص من تجربه بسیار خوبی بود.

♦آیا دوره توانست به پرورش ایده‌ی شما برای کار کمک کند؟
حوزه کاری اینجانب تولید قطعات پیش‌ساخته بتونی هست که منحصرا هم دریچه‌های نانو کامپوزیت تولید می‌کنیم. من مدیر فروش هستم. در کشورهایی مثل عراق، سوریه و عمان نمونه هایی فرستاده شده،اما صادرات به صورت عمده را هنوز شروع نکرده ایم، چون فعلا تمرکزمان بر روی ایران است.ولی در فاز بعدی از آنجایی که یکی دو نفر از بچه‌های تیم ما افغانستانی هستند، خیلی دوست داریم که به بازار افغانستان ورود پیدا کنیم.

♦تولیدکنندگان حاضر در دوره چطور بودند؟ آیا برای کار شما در آینده مفید بود؟
از یک نظر تولیدکنندهایی که حاضر شدند مخصوصا تولیدکننده‌های ایرانی بحث صادرات به افغانستان را نداشتند و این مسئله صادرات به افغانستان چالشی برای‌ ما بود که اگر کسانی هم حضور پیدا می‌کردند که جز شرکت های دانش بنیان بودند و تجربیات صادرات و تجارت خود در افغانستان را با ما به اشتراک میگذاشتند خیلی بهتر بود.
من از تیم ایدکا نهایت تشکر را دارم و خواهش من این است که این دوره ها ادامه دار باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *